30 YIL SONRA DA UNUTULMAYACAK BİR İNSAN

Bursa , 4.Nisan.2012

30 YIL SONRA DA UNUTULMAYACAK BİR İNSAN

 

Son birkaç sayıdır artık Ticaret Kanunu hakkında yazmayı bıraktık. Ama temelli vazgeçtik sanmayın sevgili okurlar. İnşallah Nisan veya Mayıs ayında ikincil mevzuat yayınlanmaya başladığı anda, son derece hızlı bir biçimde yine Türk Ticaret Kanunu, kobi mevzuatı, Tfrs-Ufrs mevzuatı konularını işlemek zorunda kalacağız.

Bu yazımızda yine gazetemiz köşe yazarlarından fakat unutulmaz belediye başkanlarımızdan, efsanevi su müdürü, sportmen sevgili Erdem Saker’den bahsedeceğim.

Dün, iki genç mühendisle konuşuyordum. Gençler: Biz geçen gün Botanik parkta dolaşıyorduk, onu yapan Erdem Saker’den Allah razı olsun, bu park projesi ile şehrin o civarda oturanlarının rahat nefes almasını sağladı, şehrin o civarlara yayılmasını önledi. Bize göre aradan 30 yıl geçse bile herkes Erdem Saker’i unutmayacak diyorlardı. Hemen düşündüm ve hatırladım. Ben ve eşim 1999 yılında Erdem bey belediye başkanlığından ayrıldığında , aynen bu konuşmayı yapmıştık.

Ne kadar güzel! Demek ki insanlarımız artık, bazı hizmetleri yapanları daha sağlığında hayırla anıyorlar. Erdem Saker de bunlardan biri.

Ben de Erdem beyin DSİ müdürlüğünü, Uludağ dinlenme ve spor tesislerini, Yalova dinlenme ve spor tesislerini bir tarafa bırakıp 1994 -1999 yılları arasındaki belediye başkanlığını hatırladım.

Bir çok okurumun bildiği gibi ben Bahar Mahalleliyim. Bana göre bu şehirde seçim sonuçlarını demiryolu altı belirler. Şehrin diğer mahallelerine yapacağınız 1000 liralık masraf ve yatırımın getireceği siyasi getiriyi demiryolu altı ve varoşlarda yapılacak 100 lira daha fazlası ile getirir.

Erdem beyin Belediye Başkanı olduğu devrede yaptığı olumlu hizmetler saymakla bitmez. Altıparmak caddesinin altyapısını yenilemek, Kükürtlü caddesini yenilemek, su ve kanalizasyon altyapısı konusunda çalışmak, Botanik park vs.vs. çalışmaları çok ama çok güzeldi. Bütün çalışmaları kendisinin tesbit ettiği bir plan dahilinde idi. Oy almak kendisini hiç ama hiç ilgilendirmiyordu.

Bir gün , karşılaştığımızda, kendisine bir ikazda bulunmak istemiştim. Tabii bu aynı zamanda bir ukalalık  olarak da nitelendirilebilir. (Bakın Erdem bey, çok güzel hizmetler yapıyorsunuz, ama Kükürtlüye veya Çekirgeye yapacağınız 10 milyon liralık yatırım yerine Demiryolu altına bir milyon liralık bir yatırım yapınız, yahut 500 metrelik bir yolu asfalt yapınız, seçimi kazanırsınız demiştim.) ( Ben, programlamadığım işi yapmam, kendime göre önceliklerim çerçevesinde yaparım, seçim kazanıp kazanmamak benim için önemli değil ) demiş ve tahminimce de bana epey kızmıştı.

Nitekim, seçim oldu ve seçimi kaybetti. Seçimi kazanan, yine çok sevgili dostum Erdoğan Bilenser idi. Ama Erdem beyin yeri de bir başka.

Seçimden sonra bir sivil toplum örgütünün toplantısına konuşma yapmak için geldi. Tesadüfen de kapıda kendisini karşılayan ben idim. Belki bana öyle geldi. Beni görünce, tabii bana göre biraz yüzü asılmış gibi oldu. Kendisine:

- Erdem bey, bakın seçimi kaybettiniz. Böylece herkes sizin bir politikacı olmadığınızı, bir görev adamı olduğunuzu gördü. Demiryolu altına hakikaten 500 metre asfalt (bu bir tabir, yani istenenlerden bir kısmını) yapsa idiniz, seçimi kazanacaktınız, ama bakın yine şunu unutmayın. Aradan 30 yıl da geçse hayırla anılacaksınız, unutulmayacaksınız. Neden mi? Botanik parkı yapmakla, şehirde yeni bir park alanı yaptınız. Oradaki insanların gidebileceği eğlenebileceği, nefes alabileceği bir yer , bir mekan oluşturdunuz. Şehirdeki insanlar da oradan faydalanacak ve 30 yıl sonra da unutulmayacaksınız. Demiştim.

- Dünkü gençlerle konuşmamda bu dediklerimin gerçek olduğunu gördüm. Hem de daha 30 yıl olmadan.

- Erdem bey, sağolun, emin olun ki 30 yıl sonra da hayırla anılacaksınız.

 

 

Yeminli Mali Müşavir

Cevdet Akçakoca