BİR HASTANE MACERASI

                                               Bursa, 25.Nisan.2024

 

 

                        BİR HASTANE MACERASI

 

            Başıma gelenlerden bazan bahsetmek zorunda kalıyorum sevgili okurlar. Ben, bir SSK emeklisiyim, eşim de öyle. Sigortalı olduğum senelerde hatırladığım kadarı ile 2 veya 3 defa Sosyal sigorta hastanesine gittim. Ama emekli olduktan sonra gerek paralı doktora, gerek sağlık ocağına ve de hastanelere defalarca gittim. Tabii insan yaşlandıkça buralara başvurmak zorunda kalıyor. Hani ne derler, Allah muhtaç etmesin ama devletin hizmetlerini de biz vatandaşlardan eksik etmesin.

            Yaşlandıkça şeker hastalığı ile karşılaşıyorsunuz. Ona dikkat etmek zorunda kalıyorsunuz. Erkek yaşlılarda prostat hastalığı çıkıyor. Bütün bunları hastanelerde baktırabiliyor ve tedavi ettirebiliyorsunuz.

            Bizim gibi muhasebe, yeminli mali müşavirlik ve benzeri mesleklerde iseniz tabii ki on parmak klavye kullanıyorsunuz. Ama bu takdirde de sinir sıkışması veya bileklerde ağrılarla karşılaşıyorsunuz. İnternetten baktığımda şu hastalıkla karşılaştım.

            Karpal tünel sendromu en sık görülen sinir sıkışmasıdır. Median sinir adı verilen yapının el bileği çevresinde sıkışması sonucu meydana gelir. Bu sinir kolun üst bölümlerinden başlayarak baş parmağa kadar uzanım gösterir. Bilekten geçiş noktası karpal tünel adı verilen bir yapı içerisinden olur.

        Bileğimde nasıl bir ağrı bilemezsiniz, tahmin edemezsiniz. Sanki bıçak sokuluyor bileğinize. Keskin bıçak şarkısını söylemeye başlıyorsunuz.

            Bu durumda ne yapacaksınız, tabii ki hastaneye müracaat edeceksiniz. Gittiğim hastanenin ismini vermeyeceğim. Ama hastanedeki doktor ve hemşireler o kadar iyi karşılıyorlar ki sizi, hasta olmasanız bile hasta olacağınız geliyor.

            Doktor hanımefendi, muayenemi yaptı. Bileğimin MR ının çekilmesi gerekiyormuş. Sosyal Güvenlik Kurumundan çekilecek veya özel çekilecek. Ama çok sıra varmış. Hastalar bu yüzden ya 10-15 gün sonraya sıra alıyorlar veya hastane sizi çevredeki kasabalara – eğer istiyorsanız – sevkediyor.

            Beni de müsait olan Mustafa Kemal Paşa hastanesine sevkettiler. Tabii ki gidebilirim dedim. Hanımla beraber 80 km. lik bir yolculuğa çıktık. MR çekim saait 16,40

Hastaneye geldik ki, maalesef MR aletimiz bir haftadır bozuk ve sizi sevk eden hastaneye bunu defalarca bildirdik. Çekemeyiz dediler. Etme eyleme caanım şarkısı eşliğinde yakındaki Karacabeye sevk edemez misiniz dedik. Mümkün değil dediler. Şunu yapacaksınız, bunu yapacaksınız deyip durdular.

            Bir de bizi sevk eden hastaneye telefonla ne olabiliri soralım dedik. Sen misin soran, karşımıza bir hanım görevli çıktı. O olmazmış, bu olmazmış, pat telefon yüzümüze kapatılıyor.

            Hastanenin başhekim sekreterini bulduk. Hala Mustafakemal paşadayız. Vaziyet öyleyken böyle dedik. Görevli hanımın bize BEKÇİ MURTAZAİYELİK yaptığını söyledik. İsmini vermediğini söyledik. Siz lütfen sabah gelin elimizden geleni yaparız diye bizim yüreğimize su serptiler.

            Bugün yani 25.Nisan.Perşembe günü sabahı hastaneye gittim. Başhekimin erkek sekreterine de uğradım. Maalesef yapılabilecek şey şu dediler ve Gemlik hastanesine 3 gün sonra gece 01,30 a gün verdiler.

            Danışmadaki insanların yanına gerekli evrakı almak için uğradım ki bir genç hanım görevli, Aydından gelmiş bir hastaya konuşuyor. Sesi tanıdım, benim karşıma telefonda çıkıp ismini vermeyen hanım bu. Bana nasıl olumsuz konuşuyorsa Aydından gelen hastaya da aynı şekilde işi çıkmaza sürerek konuşuyor. Tam bir Orhan Kemal bekçi Murtazası, daha doğrusu bekçi MURTAZAİYESİ. Ben şu şu yum. Dün benimle siz mi konuşmuştunuz dedim. Evet dedi. Hala her şeyi yapmamak için uğraşıyorsunuz, sizi şikayet edeceğim haberiniz olsun dedim ve şikayet ettim.

            Aydından gelen adama git Aydından sevkini yaptır diyor. Bir çözüm üretmiyor. Ne diyeyim. Yani bazan televizyonlarda ve haberlerde görüyoruz. Hastane personeline şiddet uygulamışlar vs. vs. vs.

            Bu tip karşılaştığım insanlara çifte şiddet uygulanır gibi geliyor bana. Bu ne kardeşim, sizi hiç mi yetiştirmiyorlar. Bir kere devlet dairesine kapağı attınız mı, kral siz oluyorsunuz, karşınızdaki insanların hastalığı, yaşlılığı, zayıflığını hiç düşünmüyorsunuz düpedüz onu zor duruma sokmak için uğraşıyorsunuz. Yazıklar olsun, yazıklar olsun.

            Devlet memurlarına 65 yaşına kadar iş garantisini kaldırın kardeşim, işini yapmayan, yapamayanların işine son verileceğine dair düzenlemeler yapın lütfen.

            Daha fazla yazmak istemiyorum.