İRAN VE AMERİKA

Sayın Okurlar,
Bugün gazetelerdeki bazı yazıları okuyunca ABD’nin Irak harekatı öncesi psikolojik savaşı aklıma geldi.

Oyun aynı oyun. Kananlar aynı şekilde kandırıldıklarının farkında değil. İran büyük tehlike. İran çok büyük güç. Füzelerini hazırladı. Amerika’ya karşı koyacak. Petrolde dolardan Euro’ya geçecek. Dünya karışacak. İran devlet geleneğine sahip çok güçlü eski bir devlet. İran Amerikanın canına okuyacak mealinde yazılar.

1.İran’ın petrolde dolardan vazgeçmesi demek, Rusya, Çin, Türkiye, Brezilya, Tayland vs. gibi ülkelerdeki dolar rezervlerinin değerinin düşmesi demek. Dünyada hiçbir ülke doların değerini düşürerek gerek kendi ülkesinde ve gerekse dünyada bir 
krize sebep olamaz.,

 

2. Nitekim Çin ve Rusya şu anda İran a karşı Amerika ile birlikte harekete başladılar.

 

3. İran’ın askeri gücünü Irak savaşında gördük. 70-80 adet çalışmayan F14 ve Cin yapısı bilmem ne uçakları. 3-500 tank. Bırakın ABD yi bugün İran silahlı kuvvetleri karşısındaki bulunan küçük ülke Birleşik Arap Emirlikleri''ne karşı bile savaş kazanamayacak durumdadır.

 

4. İran''ın daha önce Irak - İran savaşında olduğu gibi savaş çığlıkları atacağına 2500 yıllık devlet geleneğine sahip bir ülke gibi çözüm yolları araması ve hakkı olan nükleer enerjiye de kavuşması için çalışma yapması gerekir.

 

5. İran , bugünkü hareketleri ile kendisine yakışmayan hareketlerde bulunuyor.

 

6. Böylece Amerika ve İsrail''in ekmeğine yağ sürüyor. İran teslim olsun demiyorum. Akıllıca hareket etsin. Muhakkak ki İran gibi bir ülke kolay kolay işgal edilemez, ancak çökertilir ve teslim olması sağlanır. Yıllarca süren çalışması yok edilir.  Bu da işgalden beter bir olay değil mi? Ne olur? Sonunda YENİ MUSADDIKLAR gelir.

 

7. Bence yapılacak olan böyle bir harekatı bir şekilde önlemeye çalışmaktır.

 

8. Böyle bir harekat , işgal olmasa bile ABD’nin enerji koridorunda bir halka daha ele geçirmesi sonucunu doğuracaktır. 

 

9. Bundan sonra sıra herhalde Suudi Arabistan’da olacaktır.

 

Herkesi sağduyuya davet ederim.

 

CEVDET AKÇAKOCA

YEMİNLİ MALİ MÜŞAVİR