Muhasebe ve işletme hileleri anıları 12

Yine 1990 lı yıllar. Benim Yeminli Mali Müşavirlikte ilk yıllarım. Ben ve kurduğum, yetiştirdiğim ekip fırtına gibi. Bir çok firma benimle iş yapmak istiyor. Ama benim kapasitem belli, herhangi bir müşteriyi kabul etmeden önce ince eleyip sık dokuyorum. Bir kere; benim kurallarıma ve muhasebe kurallarına, yasa ve tebliğlere uygun davranıyorlar mı, bundan sonra da uyacaklar mı?

            Yıllardır tanıdığım çok iyi bir arkadaşım var. Maaşlı çalışırken benzer firmalarda çalıştık. O yıllarda arkadaşım emekli olmuş ve sanayi firmalarına yedek parça ve malzeme satan şöyle 50 metrekarelik bir dükkanı var. Altında deposu var. İşleri de her gün daha iyiye gidiyor. Çocuklarımız da aynı okulda okuyan arkadaşlar.

            Her karşılaştığımızda, hadi Cevdet bey, gel artık şu benim firmamı da tam tasdik için al, ben durmayacağım, çok çok büyüyeceğim diyor. Hakikaten bakıyorum, benim iş yaptığım her firmada malzeme faturaları bu arkadaşımın firmasından olmaya başladı. Söylediği gibi büyüme potansiyeli var.

            Nihayet bir gün, tam böyle Temmuz –  Ağustos sıcakları başlamış, peki dedik, sizin muhasebeyi bir inceleyelim de ondan sonra karar veririz. (Yani bağımsız denetimde müşteri kabulü gibi hareket ediyoruz.)

            Muhasebesi de firmasında tutuluyor, muhasebeyi yürüten bu konuda epey bilgili bir hanımefendi. Ayrıca dışarıdaki bir firmanın muhasebe müdürü de bütün işlemleri kontrol ediyor. Bu muhasebe müdürü arkadaş ta firmayı almamı özellikle ve şiddetle istiyor.

            İncelemeye geldik. A, aa, aaaa, bir de baktık ki O ay ödenecek Katma Değer vergisi çıkmıyor, devreden KDV çıkıyor ama, o zamanki para ile 5 milyarlık bir KDV geçici bir hesaba alınmış, orada bekliyor.

            Tabii, kusura bakmayın, biz sizinle çalışamayız dedik. Arkadaşım çok ama çok üzüldü. Bakın Cevdet Bey, bu durum ilk defa oluyor. Neden böyle bir işlem yaptık, ben de anlamadım. Zaten siz de kontrol edince böyle bir işlem, bir daha olmayacak, söz veriyorum. Ben, zaten hiçbir şekilde açıktan,  kayıtdışı veya devleti zarara sokacak işlem yapmam. İlk defa böyle bir durumla karşılaştım. Bir daha olmayacak, aman, zaman  dediyse de firmayı kabul etmedik.

            Ancak, firma ilerlemeye, büyümeye, yatırıma devam etti. Benim de uygun gördüğüm bir Yeminli Mali Müşavirle anlaştı. Benim yaptığım her toplantıya gelirler. Çok güç durumda kaldıkları zaman yıllardır, kesinlikle beni ararlar ve görüşürler. İlk sorduğum soru: Bu konuyu Yeminli Mali Müşavirinizle görüştünüz mü? Olur. Peki Yeminli Mali Müşavir size ne tavsiye etti. Şunu,  şunu,  şunu. Yine yıllardır o yeminli mali müşavir arkadaşımın her tavsiyesini de uygun bulmuşumdur.

            Arkadaşıma, Yeminli Mali Müşavirinin söylediklerinin doğru olduğunu, ben veya bir başkasına müracaat etmesine gerek olmadığını söylerim. Teşekkür eder ve gönül rahatlığı ile gider. Ben bir seminer veriyorsam, kendi veya adamları muhakkak o seminere iştirak ederler.

            Bana her zaman, daima kayıt içinde çalıştığını söyler. Biliyorsunuz, benim de iddiam kayıt içinde çalışan daha doğru kararlar verir ve muhakkak ki büyür.

            Bu arkadaşımın şimdi birkaç firması var. Bu firmalara büyük yatırımlar yapabildi. ( kazandıkları ile.) Şirketlerinin cirosu 100 milyonlarca lira. Kendi konusunda ödüller alıyor.

            Bana her zaman, gerek daha önce çalışma kültürüm, okulda ve ailemde öğrendiklerim ve sizinle arkadaşlığım sonucu : kayıt içi çalışmanın daima daha verimli olacağı kanaatindeyim. Çalışmalarım sonucunda bundan emin oldum. Sana da teşekkür ederim der.