ORGANİK GIDALAR PAZARI

Bursa; 21.03.2007
ORGANİK GIDALAR PAZARI 


Biliyor musunuz, bazı konularda çok bilgisiz kaldığımı? Son birkaç haftadır Nilüferde kurulan organik pazara uğruyorum. Yeni yeni şeyler öğreniyorum.

 

Birkaç sene önce değerli dostum Arca Atay, Türkiye’nin çeşitli yörelerindeki köylülere önderlik ederek onları, organik tarım ürünlerine yöneltmiş ve normal ürünlerden birkaç misli pahalı bedelle yurtdışına ihracını sağlamıştı. Tabii ki organik ürünlere biraz dahi olsa tarım ilacı kullanmanın kötü sonuçları da olmuştu.

 

Organik pazarda dostum Arca ile karşılaştım. Biraz ileride kimi görsem. Uluslar arası Kalıpçılar Birliği Başkanı Harun Masatoğlu ve eşi Emel Hanım. İyi bir sanayici olan bu dostum, sanki işleri azmış gibi bir de organik tarıma başlamış. Yaptıkları bu işten büyük zevk alıyorlar ve bu pazara geliyor, ürettikleri tarım ürünlerini bizzat satıyorlar. Ne zevk ama!

 

Fotoğrafımızı çeken Ece Hanım, enginar soyup ikram eden Esin Hanım. Gelenlere ayrıca organik bulgur pilavı ikram ediyorlar. Tadı damağımızda kalıyor.

 

Pazara 2-3 kez gelenler arasında bir de çekiliş yapıyorlar. Kazanana koccaman bir organik ürün sepeti verdiler. Ben de, bana torpil yapacaklar diye bekliyordum. Maalesef uma uma döndüm sarı muma. Çekilişle bu sepeti kazananlar ve çocuklarının yüzlerindeki memnuniyet ifadesi görülmeye değerdi.

 

Gidin gidin ve Pazar günleri kurulan bu küçücük organik gıda pazarını görün! Herhalde ileride bu Pazar çok daha büyüyecektir. Mühim olan ilk adımın atılması. Gerisi gelecektir muhakkak ki.

 

Şimdi gelelim niye bu pazardan bahsettiğime;

 

Türkiye’nin Bursa’sında organik ürünler pazarı açılması önemli bir adımdır. Pazar, şu anda çok az satıcının ve alıcının bulunduğu bir pazar. Bir şeyler umarak giderseniz hayal kırıklığına uğrayabilirsiniz. Ancak marjinal fikirler bazen birtakım atılımların başlangıcı olur. Bütün dünyada tabiata (Doğaya dönüş başladı. İş fikirleri olarak da bundan yararlanılabilir.)

 

Hem bu pazarda aklıma ne geldi bilir misiniz?

 

Çocuğun biri sabahın seherinde deniz kenarında deniz yıldızlarını denize atıyormuş. Geride daha binlercesi var demişler. Olsun, birini kurtarsam da yeter cevabını vermiş.

 

Siz yine de organik pazara bir uğrayın.

 

Yeminli Mali Müşavir

Cevdet Akçakoca