Piyasa hareketleri beklentiler ve sonuçlar

                                                                                              Bursa, 01.Eylül.2023

 

PİYASA HAREKETLERİ-BEKLENTİLER VE SONUÇLAR

 

            Eski yazılarımı incelerken Aralık 2011 deki bir yazım önüme geldi. Başlığı piyasa hareketleri ve beklentileri idi.

 

            O zaman da bir kısım yazar çizer takımına göre bitmiştik. Yanmıştık. Hele gelecek yıl ülke tamamen bitecek iddiaları vardı. Bugün de öyle bir durumla karşı karşıya olduğumuz iddiaları var.

            .

            Bu iddialar karşısında benim de kafam o kadar karıştı ki ben de ne yapacağımı şaşırdım. İyi ki eski yazılarım da var. 2011 yılında Televizyonda sık sık gördüğüm, arada bir dinlediğim, konuşmalarını beğendiğim bir genç adam vardı. Dr. Şenol Babuşçu. Bugün artık Prof. Dr.  O tarihte Bursa’da da seminerler veriyordu.  Ban da o seminerlere katılmış ve çok beğenmiştim.

            Kafamın karışık olduğu bu günlerde, benim gibi  sizlerin de kolay kararlar veremediğinizi düşünüyorum, Sevgili Dr. Şenol Babuşçu’nun piyasa hareketleri, piyasa beklentileri ve faiz oranlarını etkileyen faktörler diye bir tablosu vardı. Kendisinden izin isteyerek bunu 2011 yılındaki yazımda kullanmıştım. Bugün de kullanacağım. Ekonomik kurallar da kolay kolay değişmeyen kurallardandır. (Bazılarının dini kurallar için dediği gibi).

            Ekonomi ne kadar kötüye giderse gitsin, tablonun içeriği sizlere tabloda söz konusu olan konularda daha kolay karar almanızı sağlayacağı kanaatindeyim. O tablodaki bazı uygulamalar kaldırılsa da işimize yarayacağını düşünüyorum. Tabloyu o zaman yazarından izin alarak yayınlamıştım.

Tabloda bana göre görülen şu:

  1. Tabloyu olduğu gibi aldım, içeriğine müdahale etmedim, olduğu gibi hizmetinize sunuyorum, o kadar olduğu gibi ki, YTL yazısını bile değiştirmedim.
  2. Tabloda görüldüğü gibi ekseriyetle tahvil, döviz ve altın fiyatları birlikte hareket ediyor.
  3. Artık 21. inci yüzyıldayız. Siz değerli okurlarım, birikimlerinizi en iyi şekilde değerlendirmelisiniz. Bilhassa emeği ile para kazananlar, birikimlerini ne zorluklarla yapıyorlar, bunu ben de çok iyi biliyorum. Bu birikimlerim, kumar oynar gibi kaybolması yanlış olur. Sevgili Prof. Dr. Şenol Babuşçu’nun tablosu biraz olsun, faiz, tahvil, döviz ve altına yatırım yapacakların daha iyi karar vermesini sağlayabilir.

Tablo, ekonomi ve piyasalar konusunda tahsil yapmış olanlara, ticaret ve sanayi erbabına da alacağı kararlarda büyük faydalar sağlayacaktır.

Hayırlı olması dileğiyle,

 

Cevdet Akçakoca

Yeminli Mali Müşavir