SİYASET Mİ – İSTİKRAR MI?

Dr. Abdullah Cevdet’i hatırlar mısınız? Bilen var mıdır? Bu kişi Osmanlı Devletini yıkmak için çalışanlardan biriydi. Kürdistan Teali Cemiyeti üyesiydi. Birçok yanlışlarından en çirkini: İstiklal harbinden sonra İçtihad dergisindeki bir yazısıdır. Bu yazıda:

 

“Neslimizi ıslah etmek kuvvetlendirmek için Avrupa’dan ve Amerika’dan damızlık erkek getirmek gerekir” fikrini ortaya atmış ve bütün ülkenin nefretini kazanarak yapayalnız kalmıştır.

 

Ülkemizde; belli dönemlerde bir türlü seçimle iktidara gelemeyen, halka ulaşamayan para baronları, seçkinci çevreler ve toplum mühendisleri bu halkın ortalama tahsil süresinin 3-4 yıl olduğunu, kendilerine malik olmadıklarını, dolayısıyla verdikleri oyların yanlış olduğunu, bu sebeple “LİSE MEZUNU” ve daha yukarı tahsil yapanlara oy kullanma hakkının verilmesini isterler. Bu ve benzeri fikirleri duydukça Abdullah Cevdet’in İçtihad dergisindeki o yazısı aklıma gelir.

 

Türk halkının sağ duyusuna inanmayanlara halk İstiklal harbi ile gerekli tokadı vurmuş sonraki her seçimde hak edene hak ettiği gibi cevap vermiştir.

 

Toplum mühendisleri daima hüsrana uğramaya mahkumdur. Zorla bir dönem idareyi ele geçirseler de ikinci dönem yok olurlar. Ancak ülkeye pahalıya mal oluyorlar.

 

Mayıs 2006 dan beri ülkemizde olanlar, toplum mühendisliği çalışması kokuyor.

 

Bence toplum mühendislerine boş verelim, sağ duyu ile istikrarı koruyalım.


Yeminli Mali Müşavir
Cevdet Akçakoca