VERGİ REKORTMENLERİ

Bursa, 14. NİSAN. 2005 
VERGİ REKORTMENLERİ


Bu konuda her yıl yazmak şart oldu. 2004 yılı vergi rekortmenleri de açıklandı. Geçmişteki listeler ve kendimle ilgili anılar, turşularının küpteki suyun üstüne çıkması gibi öne çıktı.

1990 yılında emekli oldum, aynı zamanda Yeminli Mali Müşavir oldum. 1991’ de Bursa’da vergi rekortmenleri arasında ilk yüze girdim. 1992’ de 35. sıraya yükseldim. Aynı yıl, bir mükellefimle konuşurken benden borç istedi. Beraberce güldük. Bana ........... dergisini gösterdi. Türkiye’nin trilyonerleri arasında ben de vardım. Ne güzel gazetecilik değil mi? O dergiyle görüştüm, haberi yapanlar özür diledi.

Bir şirket kurarak vergi listelerinden çıkmayı tercih ettim. Yıllar itibariyle, kar dağıtımı vs. ile yine vergi listelerine arada bir girdim. Fakat, listeye gireceğimi tahmin ettiğim yıllar, dilekçe vererek ismimin açıklanmamasını tercih ettim.

2004 vergi rekortmenleri listesine baktığımda bir çokmükellefin ismini gizleme yoluna girdiğini görüyorum. Gelir dağılımının kötüleştiği, geçimin zorlaştığı böyle dönemlerde ismini gizleme olayının normal olduğunu düşünüyorum.

Ayrıca, maalesef vergi sistemimiz doğru ve sağlıklı bir vergi rekortmenleri listesi oluşmasına izin vermiyor. Yatırım yapan iş adamları, trilyonlarca TL stopaj, yatırım indirimi stopajı ödediği halde listeye giremiyorlar. Sisteme isyan ediyorlar, ellerinden bir şey gelmiyor.

Bu konuda da bir örnek vereyim.

2003 yılı vergi rekortmenleri listesinde yer almıştım. (Gizlilik istemeyi unutmuşum) Tanınmış bir iş adamı arkadaşım, kendisinin ödediği sadece yatırım indirim stopajının benim vergimin 30 katı olduğunu, buna rağmen listeye giremediğini, bunun haksızlık olduğunu söyledi.

“Haklısın dostum, fakat bütün kârını yatırıma ve sermayeye tahsis etme, hiç olmazsa, benim kadar sisteme uygun olarak kendine kâr dağıt ve listelere gir. Maalesef, vatandaş vergi sisteminin azizliğini bilmiyor. İş adamlarının tamamının vergi ödemekten kaçtığını zannediyor” dedim. O da seneye göreceksin cevabını verdi.

Ne mutlu bana ki, o iş adamı dostum 2004 listesinin ilk sıralarına girecek bir kâr dağıtımı yaptı. Listelerde yer aldı. Fakat, kâr dağıtımının vergisi kadar yatırımın eksik yapmak zorunda kalacak. En az 50 kişiye iş sağlayacak kadar eksik yatırım yapacak. Yine de, kendisini tebrik ediyorum.

Her iş adamının, listelere girecek kadar kâr dağıtımı yapmasını diliyorum. Sonucu yatırım açısından zararlı olsa da, MORAL MOTİVASYON açısından gereklidir.

Vergi sistemindeki çarpıklıkların düzeltilmesi ve vatandaşın moralinin düzelmesini diliyorum.

 

CEVDET AKÇAKOCA
YEMİNİLİ MALİ MÜŞAVİR