Yanıltıcı sigorta poliçesi

Yoksa vay başıma gelenler diye mi başlık atsaydım bilmem. Ama yazımı okuyunca sevgili okurlarım karar verirler diye düşünüyorum.

                Hikayeye gelelim ve sonunda da bir ders çıkaralım, belki yetkililerden biri yazımda bahsettiğim konuya bir çözüm bulur.

                Birçok yazımda da bahsettiğim gibi yıllardır aynı kahveye gider ve tavla oynarım sonra da eve yemeğe gelirim. 11.Temmuz.2018 günü de mutad tavla oyunundan sonra eve geliyordum. Saat 18,40 da Bursa Çelikpalas, Kükürtlü caddesine inen yolda çift sıra halinde trafikte ikinci sırada giderken, birdenbire iki hanım belirdi, ellerinde cep telefonları ile. Neyse çok yavaş gidiyordum. Kendilerine çarptım. Süratli olmadığım için ben de onlar da çok şanslı idi. Polis çağırdım. Karakola gittik. Hanımefendiler, suç bizde dediler, Ama bu arada gelenlerden biri de (arabası şu marka, bundan para isteyelim diyordu). Neticede karşılıklı iyi niyetle ayrıldık. Ama aylarca kabuslar geçirdim. Ya hızlı gitse idim, ne olacaktı?

                Aradan 9 aydan fazla bir süre geçti. 6.05.2019 tarihi itibariyle bu trafik kazası ile ilgili bir mahkeme ihbarnamesi aldım ve neye uğradığımı şaşırdım. Hanımlardan biri dava açmış ve benden maddi ve manevi tazminatlar istiyor. Bu konuyu daha fazla işlemeyeceğim, karar yüce mahkemenindir.

                Dava devam ederken Bursa SGK il müdürlüğünden bir ihbarname geldi. Karşı tarafın şu kadar lira tedavi masrafı ve gecikme faizini SGK benden istiyor. Benim hem kasko hem de trafik sigortam var. Tabii konuyu avukatım vasıtasıyla ilgili sigorta şirketine aktardım.

                Gelen cevap: 2015 yılından beri bu giderler ödenmiyor, siz ödeyeceksiniz oldu.

                Bu arada covid girdi, ilgili sigorta şirketinin acentesine, bölge müdürlüğüne ve genel müdürlüğüne ulaşılamaz oldu. Nihayet ulaştığımda bana tatmin edici cevap vermediler. Daha doğrusu ben tatmin olamıyordum.

                Hemen sigorta poliçeme baktım. Poliçede yazanları aşağıya alıyorum.

Zorunlu mali sorumluluk (Trafik sigortası)

Konu

Araçbaşı limit TL.

Kişi Başı Limit TL.

Kaza başı Limit TL.

Yıllık Limit TL.

Maddi Hasar

39.000

-

78.000

-

Ölüm ve sürekli Sakatlık

-

-

390.000

1.950.000

Sağlık Giderleri

-

-

390.000

1.950.000

 

                Böyle bir poliçede ne yaparsınız? Trafik sigortasında sağlık giderleri, tedavi giderleri trafik poliçesi tarafından karşılanır değil mi?   Yıllardır, böyle biliriz.  Ama maalesef karşılanmıyormuş.

                Sigorta şirketi halen iki satırlık bir yazı dışında cevap vermedi.

Bu durumda ben araştırmalar yapmak zorunda kaldım. Sonuç: Yukarıdaki satırda yazdığım gibi maalesef trafik sigortası sağlık giderlerini karşılamıyor. 2015 yılı Mayıs ayında Karayolları trafik kanununda yapılan bir değişiklikle trafik sigortasının tedavi veya sağlık giderleri kısmı kaldırılmış, Yargıtay da bu tip davalarda trafik sigortalarının, tedavi veya sağlık giderleri ödemesi yapmasını kabul etmeyen kararlar vermiş.

                O ZAMAN TRAFİK POLİÇELERİNDEKİ TEDAVİ GİDERLERİ KONUSUNDAKİ BİLDİRİM VE YAZILAR YANLIŞ-YANILTICI. Diye karar verdim.

                Sigorta şirketleri, poliçelerdeki bu bilgileri değiştirmeli. Şartlı olduğunu yazmalı veya kaldırmalıdır.

                Ben bugüne kadar yanıltıcı reklam gördüm ve her yanıltıcı reklama müdahale ettim. Yanıltıcı bir çok reklamı kaldırttım.

                Ama ilk defa yanıltıcı sigorta poliçesi gördüm.

                Bu arada 1959 yılında ilk defa sigorta şirketinde çalışmıştım. 1990 yılında eşime sigorta acenteliği almıştım. Ama Yeminli Mali Müşavirlik mesleğinden dolayı, ahlaki veya etik olmadığını düşünerek,  sigorta acenteliğini iptal ettirmiştim. İyi de yapmışım.

                Sayın okurlar, sizlere soruyorum. Trafik sigortası herhangi bir olayda karşı tarafın tedavi giderlerini ödemiyorsa ve bunu poliçede ödenecek gibi belirtiyorsa, bu poliçe yanıltıcı poliçe midir değil midir? Böyle bir durumda sizin sigorta şirketlerine itimadınız kalır mı?

                Bu ülkede sigorta konusunda yetkili bir makam var mıdır? Varsa poliçelerdeki bu yanıltıcı hükümleri neden değiştirmez.

                Ondan sonra da Türkiye’de sigortacılık dünya ülkelerine veya gelişmiş ülkelere göre böyle geride, şu kadar geride gibi yazışmalar, konuşmalar olur.

                Olur sevgili okurlarım olur, ama başına gelenler de bir daha dikkatli davranır. Malum sütten ağzı yanan yoğurdu üfleyerek yer. Benim bundan sonra yaptıracağım sigortalar, olursa ya mecburiyetten olur veya mecburen olur(!).

                Sigortaya itimadım kalmamıştır, bundan sonra kolay kolay sigorta yaptıracağımı zannetmiyorum.